Home / Teknoloji / Türkiyede İnteraktif Akıllı Tahta
img_applications_photo05

Türkiyede İnteraktif Akıllı Tahta

Ülkemizde satılan akıllı tahta modellerini, kullanım amaçlarını, avantaj ve dezavantajlarını araştırdım. Bu araştırma sonuçlarını bu yazıda yayınlamaya başlıyorum…

Akıllı Tahta Nedir?

En basit dille kullanmış olduğunuz bilgisayar monitörünün dokunarak kullanılması veya akıllı telefonların büyük hali diyebiliriz. Temel Olarak 3 unsurdan oluşur.

1. Dokunmatik Bir Ekran + 2. İşletim Sistemi olan bir cihaz + 3. Üçüncü parti ders sunum uygulamalarıyla çalışır.

Akıllı tahtaların ilk modelleri Tahta+Projeksiyon şeklinde piyasaya girdiler. Şuan Çerçeve+Projeksiyon ve Televizyon şeklinde PANEL akıllı tahtalar bulunmaktadır.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Öncelikle piyasaya giriş nedeni tabiki eğitim sektörü içindir. Fakat şuan İş dünyasında da birçok alanda tercih edilmektedir. Özellikle birçok toplantıların artık vazgeçilmezi olmaya başladı bile. Ayrıca ortak alanlarda çeşitli uygulamalarda sunulabiliyor.

Ülkemizde Gerçekten fayda sağlıyor mu?

Ülkemizde maalesef Fatih projesi gibi birçok yatırım yapılmasına rağmen neredeyse hiç kullanılmıyor denebilir. Özellikle kamu eğitim kurumlarında öğretmenleri kullanmaya ikna etmek imkansız gibi, gelişime açık öğretmen sayısı çok az.

Özel Eğitim kurumlarında durum çokta farklı değil ama müşteri çekmek için çok can alıcı bir konu bu yüzden dönem dönem özel okulların ilgisi artmakta, fakat derslerde ne kadar etkin kullanıldığı tartışılır diye düşünüyorum.

Piyasadan bize uygun ürünü nasıl seçeceğiz?

Teknoloji ürünleri hızla geliştiğini biliyorsunuz, başta tek dokunmatik ve zayıf hassasiyet ve düşük çözünürlükle  başlayan akıllı tahtalar  şuan 2-6-10 hatta 60 dokunmatik yani  60 parmağı aynı anda algılayabilir, HD çözünürlük ve daha hassas yazma kabiliyetine sahip hale gelmiştir. Aslında donanım olarak şuan piyasadaki yeni 2016 model ürünler uzun süre size ideal olabilir.

Fakat akıllı tahtaların felsefesi sadece donanımdan oluşmamaktadır, en iyi donanımı da alsanız kullanım amacınıza uygun yazılımları da bulmanız lazım. Yani satın aldığınız donanımla akıllı tahta ile uyumlu  bir yazılım kullanmanız lazım. Genelde aldığınız markanın önerdiği veya kendi geliştirdiği bir yazılım mutlaka oluyor.

He bu yazılım olmaz ise ne olur? Sahip olduğunuz donanımın özelliklerini hassasiyetini bu uygulama olmadan almanız biraz zor olabilir. Ayrıca bu yazılımlarda akıllı tahtalarla uyumlu sunumlar, eğitim dökümanları hazırlayabiliyorsunuz. Ofis benzeri uygulamaları da kullanabilirsiniz tabiki fakat aynı özellikleri bulmanız mümkün değil maalesef.

Kısaca seçeceğiniz üründe bakacağınız, Görüntü Kalitesi, Parlaklığı, Tahta hassasiyeti, Dokunmatik sayısı ve tabiki yazılımıdır. Bunlar haricinde sağlamlık, görsel gibi tabiki farklı kriterlerinizde olabilir.

Hala seçemediniz biliyorum, Piyasadaki markalar hakkında yorumları da buraya ekleyeceğim. Umarım yardımcı olacak.

Başlıca Akıllı Tahta, Panel Markaları;

SmartBoard(Kanada), Promethean(İngiltere), Vestel(Türkiye), Inover(Türkiye), Emko(Türkiye), Hancer(Türkiye)

Başlıca Projeksiyon Markaları;

Epson, Sony, Nec

Başlıca Akıllı Tahta Uygulamaları (ATU) ve Yazılımları;

Zambak ATU, Mozaik ATU

Eğitimde nasıl kullanılıyor?

Maddeleyelim;

  1. Gösteriş : Eğitimde en iyi teknolojiyi kullanıyoruz demek için, alt yapısız. (Fatih projesi ve bazı özel okullar gibi)
  2. Sunum : Projeksiyon şeklinde sunum yapmak için, yine alt yapısız. ( asıl amacı bu olmasa da genelde)
  3. Eğitim : Yayıncı firmaların kitap ve ders içeriklerinin olduğu akıllı tahta uygulamalarıyla etkileşimli ders işlemek, o an o konuyla ilgili anında test, video, sunum aktivitelerini yapabilmek için (Asıl amacı bu aslında)

İş hayatında yeri nedir?

İş hayatına gelince bir çok firmanın akıllı tahta deneyimleri artık var, toplantılar ve eğitimler düzenlenmekte. Fakat eğitim sektöründe olduğu gibi içerik hazırlanması ve kullanımı yine yeterli değil.

Toplantılarda, gerçekten uygun hazırlanmış sunum ve içeriklerin kullanılması çok ilgi çekici olmaktadır. Etkili sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Kurumsal Eğitimlerde, katılımcılarında etkileşimini sağlayarak eğitimlerin zenginleştirilmesi mümkün. Örneğin her ders sonunda test yapabilirsiniz(Classflow), eğitim sırasında geri bildirimler alabilirsiniz.

Pano olarak, kullanıldığı yerlerde mevcuttur, şirket raporlarının, duyurularının vs. sürekli canlı gösterildiği, isteyenin anında detaylara inebildiği bir ekran olarak kullanılabilir.

Video Konferans, bir kamera veya yayın cihazı ile video görüşmeleri içinde kullanabilirsiniz. Tahtanın bir tarafında sunumunuzu yaparken diğer bölümünde uzaktan katılımcıları görebilir, etkileşim sağlatabilirsiniz.

Ortak alanlarda, kurumlar ortak alanlarda kitlelerine göre akıllı tahtalar üzerinden uygulamarın kullanılmasına olanak vermektedirler. Örneğin Çocuklar için oyunlar veya bir mağaza için katalog, bir avm için rehber uygulaması erişimi için kullanılabilir.

Ayrıntılı detaylar yavaş yavaş eklenecek, takip ediniz…


Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2016 Abdullah TURHAN

2334 Total Views 3 Views Today

About aturhanweb

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com